Bowing down to the demon ramen and other collegiate culinary indignities and delights
September 10th, 2012
12:00 PM ET
Share this on:

Editor's note: this is a part of FN Dish's Back to School Communal Table. Follow #pullupachair on Twitter and see other contributions below.

Sometimes, late in the night, the craving comes to me. I fight it, as I must, for the sake of decency and taste and everything I have strived for as a grown-up human being. I cannot...I will not...I must not...pour bottled Zesty Italian salad dressing over a heap of drained ramen noodles and slurp down the whole hot, harsh mess hunched over the kitchen counter in my bare feet. Even though (as I recall) it would be freaking delicious.

I swore an oath as art school ended - my best friend and I vowing in a low-rent, modern-day Scarlett O'Hara sort of way that we'd never again sustain ourselves on $.25 noodle packets, generic mac & cheese, off-label dried soup packets, past-their-sell-by-date baked goods and the other cheap but filling foodstuffs that have sustained broke students since the dawn of time (or at least the invention of the microwave). "Bowing down to the demon ramen," she called it. I nodded and agreed - she'd just always known better about grown-up things like that - but that didn't stop the pangs.

A few of my other college favorites:

– Boxed spaghetti with margarine (seriously - who could afford butter?), black pepper, curry powder and as much shake-on Parmesan cheese as I could spirit out of the pizza place in a napkin

– Boxed macaroni & cheese made with either the margarine or the milk (buying both at once wasn't in the cards most weeks) and as many mustard packets as I could get my paint-stained paws on

– Salad bar vegetables stir fried with peanut butter, duck sauce packets, white rice and an egg in my electric wok

– Baked potatoes with globs of cheap hot sauce or barbecue sauce mashed in with a fork

I'm ostensibly a grown-up lady now, one with actual metal silverware that didn't come as a supermarket giveaway, wedding china, cups not acquired at ballgames and fast food restaurants, and I swear I haven't hoarded condiment packets for at least a decade. But I can't say I'm not physically restraining myself from running down to the dollar store, nabbing the cheapest brick and bottle I can find, and shame-eating the whole concoction with the blinds down.

Let me know I'm not alone - post your favorite college food concoction in the comments below and we'll share them in an upcoming post.

I...have an errand to run...

P.S. Yes - ramen can be extremely fantastic, artistic and artisanal. I just didn't know that in college. Here are a few ways our iReporters like to get their ramen on.

Posted by:
Filed under: College • Favorites • Stunt


soundoff (901 Responses)
  1. magdalenakarolina

    Instant mashed potatoes, supplemented with half and half, lots of pepper and garlic powder, and as much shredded cheddar as I could afford. My mouth still waters thinking about that gooey deliciousness!

    September 10, 2012 at 4:03 pm |
  2. David

    Lo-Mein Style Ramen

    Take 1-2 packets of Ramen Noodles (I like "Oriental" flavor best but any will work)
    Boil noodles until aldente then drain
    Heat oil (I think olive or peanut work best) in a frying pan or Wok
    Add drained noodles and dry soup packets
    Toss until thoroughly mixed and you get a little variety to your ramen eating regimine using exactly the same ingredients.
    It's also really good topped with a sunnyside-up egg and/or Thai Sriracha Hot Sauce.

    September 10, 2012 at 4:00 pm |
  3. Allisan

    It's not just a money thing, sometimes it's a lack of knowledge of nutritional eating, sometimes it's irresponsible time management and needing something quick and easy, sometimes it's just the thrill of being on your own and being able to eat things you've never been allowed to before. I ate better in college than I ever had in my life just because I had signed up for the on-campus meal plan, but I still ate ramen any time I could get away with it just because my mom couldn't tell me not to anymore!

    September 10, 2012 at 3:58 pm |
  4. chrius

    Old English 40oz! and a $1 bag of noodle chips from a Chinese restaurant.
    Might as well be full and drunk instead of just full!

    September 10, 2012 at 3:58 pm |
  5. Kyle

    Saltine crackers with tuna and mustard.

    September 10, 2012 at 3:58 pm |
    • JW

      NO, NO, NO! Sardines and mustard! Not Tuna!

      September 10, 2012 at 4:07 pm |
  6. Daniel

    Don't forget a baked potatoe. Bake or microwave it. Cover that bad boy with noodles and brown gravy. And boxed wine for .90. I had that for a solid 6 months while living in Europe. The friends I went with never knew I only arrived with $800. If they did, I would not have been invited! I came home with $7, managed to move into my old apartment, and found $30 in change.

    In my younger days, my mom would boil potatoes, cook some ground beef, and we would cover that with ranch dressing! Best meal ever!

    September 10, 2012 at 3:56 pm |
  7. child of midian

    Last time I checked Margarine was at least as expensive as butter.

    September 10, 2012 at 3:55 pm |
    • Ari

      Butter in Washington state is about $2.78 for the cheapest, while margarine can be bought for $0.78 at the cheapest.

      September 10, 2012 at 4:43 pm |
    • Kat Kinsman

      Early 90s Baltimore, butter was a luxury I couldn't even dream of. Margarine was sometimes on sale for $.59/lb. Butter was probably 4x that, if not more. I remember when I moved to NYC in 1996 and butter at a fancy grocery store on the Upper West Side where I was house sitting was almost $6/lb. I think I actually cried.

      September 10, 2012 at 5:04 pm |
  8. IronLady

    American Cheese between two slices of bread. Put margarine on outside of each slice of bread. Wrap in foil. Preheat your clothes iron to the high setting. Hold iron on the sandwich wrapped in foil for a few minutes on each side. Unwrap.
    VOILA! Dorm room Grilled Cheese.

    Variation: Sell to others in the dorm for $2/each. Then take yourself out for pizza.

    September 10, 2012 at 3:54 pm |
    • bobbiLee

      Fabulous!!

      September 10, 2012 at 4:01 pm |
    • Lucifer's Evil Twin

      awesome

      September 10, 2012 at 4:02 pm |
  9. chaseu

    Hamburger/Tuna Helper: Friday and Saturday 'special meals' for me back in college. Otherwise, cheap fast food, ramen, poor mans nachos (tostitos shredded cheese and salsa), and 1/2 box of speghetti with butter & parmesan cheese (sauce if I'm lucky)

    September 10, 2012 at 3:50 pm |
  10. Ugh

    I used to microwave chicken nuggets that I'd pick up at Costco and paired them with some spaghetti & cheese for a quick and cheap version of Chicken Parmesan while in college. Very filling.

    September 10, 2012 at 3:49 pm |
  11. SBD

    Mac and Cheese; 1/2 cup of leftover taco beef; spoon of salsa and sour cream; tabasco. Mix it all up in the same pot. AWESOME! – I still make it once in a while when my wife isn't looking.

    September 10, 2012 at 3:49 pm |
  12. SJM

    I can of Cambell's chunky soup plus 1 egg. Stir in egg while heating soup in sauce pan. Net – chunky egg-drop soup. Sustained me through graduate school while training for marathons.

    September 10, 2012 at 3:46 pm |
  13. virtualjason

    Flour and water mixed, then baked til golden. With jelly on top. Or as my sister called them after hearing that I'd made them, "Glue Biscuits".

    September 10, 2012 at 3:42 pm |
    • Lucifer's Evil Twin

      now that's funny...

      September 10, 2012 at 3:52 pm |
  14. dmfs

    hamburger helper...i couldn't always splurge for the hamburger, so it was typically just the 'helper!'

    September 10, 2012 at 3:39 pm |
    • Ari

      Been know to put mushrooms in place of the beef since sometimes the canned mushrooms can be .40 cents a can.

      September 10, 2012 at 4:46 pm |
    • aggie

      My college boyfriend and his roommates and their girlfriends (6-8 people in total) used to share 1 box of hamburger helper everynight (made with the cheap 70/30 burger-logs you can buy at Walmart).

      September 10, 2012 at 4:54 pm |
  15. fekt

    a 6 pack of ramen 1 dollar. a log of ground turkey 1 dollar. brown the turkey make cook ramen noodles drain water add ramen seasoning and turkey. 1 log should be enough for all 6 packs. you feel rich splurge for a can of mushrooms. 2 bucks is enough to keep you going for a good 3 days or so. supplement with crunchy peanut butter and if you're rich enough jelly sandwiches. you could live forever. although half of that life will be spent trying to figure out what's going on with your colon.

    September 10, 2012 at 3:38 pm |
    • EquallyWrong

      The colon issue can easily be fixed by leading with $0.69 head of leaf lettuce. Trust me, having a full belly and then emptying it out are two of the three greatest reliefs known to man.

      September 10, 2012 at 3:51 pm |
  16. BFD

    spaghetti with butter (because i don't know where you're from, but butter was always cheaper) and frozen peas and carrots tossed into the water after you cooked the spaghetti.

    Cans of yellow label "genereic" spaghetti and meatballs

    Lettuce sandwiches with mayo.

    September 10, 2012 at 3:37 pm |
    • Loren

      I'd REALLY like to know where the heck you live. Because I've lived in the Deep South, Midwest, and Far West of this country and family members have lived in the East/Northeast, and in all of those areas, going back to 1970, real butter(which is made from milk/cream from a cow) has always and forever been 3-4 times the cost of margarine(which is made from vegetable oil, flavorings, and food coloring). ALWAYS. WHERE have you been living where butter is cheaper than margarine – or have you confused the two items? Back when store brand margarine could be had for about 33 cents, butter was about $1.50/lb. Twenty years ago when an average sale of moderate name brand margarine was 2 for a dollar, butter was between $1.79-$1.99. Right now, margarine is 92cents at Wal Mart while the cheapest butter I can find is $2.48.

      These days, the only things I use margarine for are boxed mac&cheese and my spouse's rice and baked potato, because he prefers it over butter. Oh, and on the outside of HIS grilled cheese sammies. I vastly prefer the flavor and texture of real butter, so much so that I'd rather do without, find something else to cook. I am very fortunate that because I was taught how to cook well and how to maximize the nutritional value of my grocery dollars, I can afford to indulge that preference even though we are not all that well off; I know where I can economize to save enough to indulge certain tastes, like butter, cream for my coffee, good quality coffee beans, and a vast supply of spices/herbs/condiments.

      September 11, 2012 at 1:05 pm |
  17. There's NO EXCUSE TO NOT EAT HEALTHY

    Almost all those recipes are full of carbo's, add all that alcohol drinking college kids do, and you're setting yourself for some very bad health problems that may catch up with you later.

    There are things you can prepare that don't have to be so bad for you. I should make a book.

    September 10, 2012 at 3:37 pm |
    • BFD

      You're a freakin' killjoy. Get off you high horse. We're going down memory lane, you twit. A college student generally doesn't have access to large pantries of stores or a huge refrigerator. Most of this stuff was made with illeagal immersion heaters or hot plates in the middle of the night when you had a few minutes to actually make the effort to eat something.

      Jerk.

      September 10, 2012 at 3:40 pm |
      • Katie

        Thank you!

        September 10, 2012 at 3:52 pm |
      • Shane

        Hey, BFD, it's YOU who is a jerk... Everyone is entitled to an opinion. There is no need to get nasty.

        September 10, 2012 at 4:10 pm |
    • Anthony Galante

      You really should

      September 10, 2012 at 3:44 pm |
    • Recent Grad

      There sure is an excuse. It is "Because I wanted to."

      September 10, 2012 at 3:45 pm |
    • jayzee

      umm...yeah there is. Money.

      6 packs ramen = 1 dollar = 6 meals!
      1/2 lb lettuce, 1 tomatoes, 1 onion, 1 cucumber = around 5 bucks = 2 meals if you're lucky!

      When you're living on the cheap, fresh produce is about the most expensive thing around.
      In terms of price per calorie, cheap unhealthy carbs always wins.

      September 10, 2012 at 4:01 pm |
    • newscmom

      when you are a very broke college student, $1 for a huge package of french fries goes a lot further than $1 for a couple of heads of lettuce. You don't need to write a book, just hand out all that extra cash you obviously have to some broke college students.

      September 10, 2012 at 5:17 pm |
  18. There's NO EXCUSE TO NOT EAT HEALTHY

    Almost all those recipes are full of carbo's, add all that alcohol drinking college kids do, and you're setting yourself for some very bad health problems that may catch up with you later.

    September 10, 2012 at 3:35 pm |
    • Pivot

      The point.... you missed it.

      September 10, 2012 at 3:48 pm |
    • bobbiLee

      Oh Lord. For once I came on to this site and found people having a good time...no politics....no arguing...just fun remembering the nutty stuff we did in school to stretch our pennies. And then there is you. Live a little, you sad little person, and stop lecturing for a few minutes.

      September 10, 2012 at 4:00 pm |
    • Sam

      What a buzzkill. STFU and beer me.

      September 10, 2012 at 4:49 pm |
  19. Mike B

    chop and onion, put it in a coffee cup with the margerine for the cheapest powdered "chese" mac and cheese. microwave until the margerine melts and is HOT. Warm the milk in the microwave, add the cheese powder to the milk and mix well, then add the onion butter, then mix with the drained noodles.
    (Or slice 2-3 onions, sautee in margarine and make a sandwich

    September 10, 2012 at 3:35 pm |
  20. MK

    I worked Part Time for a hotel and they served hot breakfast in the morning, I used to take a few of the single serving cream cheese packets, and hot sauce packets. Mix one packet of hot sauce and one packet of cream cheese with some chicken ramen and VOILA! Buffalo Chicken Ramen! Its prettty darn good to this day!

    September 10, 2012 at 3:34 pm |
  21. Susan

    Masher-tater-tuna-flakes! Sounds great, right? LOL On the weekend, we'd make a great big vat of that mess and then we'd eat on it all week between school and work and stupid crazy busy schedules. It was two boxes of off brand Mac n Cheese, two cans of tuna, and enough mashed potato flakes to make it all sorta stick together. We made it with extra liquid in order to stretch it. If we were rich that week, we'd crumble potto chips on top. But usually, not so much. Ugh. I can't say I ever crave that glop, though it WAS a nice, gooey, comforting meal on cold nights!

    September 10, 2012 at 3:34 pm |
  22. whorhay

    I was only ever a college student for a semester or so, but I spent plenty of time pretty broke. My favorite easy and cheap meal:

    1 Ramen block, broken into quarters
    1 Large Egg

    Put the noodles in your bowl. Empty the seasoning packet into the bowl. Crack the egg on top of the noodles and stir it up a bit to break the yolk. Pour in boiling water until the bowl is full. Then stir frequently until the noodles are no longer crunchy and eat. The best part of this method is that you only end up needing to wash the bowl and your spoon.

    September 10, 2012 at 3:33 pm |
  23. Robert

    5 years since graduation and still eating this way... Thanks high unemployment & student loans!!!

    September 10, 2012 at 3:32 pm |
    • andy lau

      Judging from the Ads and TV, if things are so tough, why are kids still partying away on Spring break?

      September 10, 2012 at 3:38 pm |
      • Recent Grad

        If the Ads and TV are your reality, you need to get out more.

        September 10, 2012 at 3:46 pm |
      • College Student

        Spring break...what's that?

        September 10, 2012 at 4:03 pm |
      • hahha right!

        Those are the kids that have their parents paying for everything school wise so they can go and party it up. REAL college people go by choice OR they are in high debt.

        September 10, 2012 at 4:54 pm |
  24. lisa

    pan fry pork steaks with grilled onions and green peppers in butter then mix everything together with soy sauce soo good this is my 13 y/o son idea.

    September 10, 2012 at 3:31 pm |
  25. Jdizzle McHammerpants ♫♫

    I ate the faces of people I met in the street after a nice feast of bath salts.

    September 10, 2012 at 3:30 pm |
    • Sweetenedtea

      Who can afford bath salts nowadays? I just go with cheap Soylent Green (the generic brand, made from Peepu.l)

      September 10, 2012 at 4:31 pm |
  26. LenaZanArbor

    You know there are a plethora of sites that teach college kids how to cook HEALTHY things that are still affordable – even for those who are allergic to the cheap stuff (like me) such as ramen and spaghetti and bread.

    realfoodonastudentbudget.wordpress.com
    and
    freebies2deals are both good ones

    September 10, 2012 at 3:29 pm |
    • Joe

      Try cooking when you are poor and hungry and see how much effort you want to give it.

      September 10, 2012 at 3:37 pm |
  27. PN

    Four for a dollar mac-n-cheese, made with butter pats and ketchup taken from the corner KFC. Milk was a luxury I had to skip.

    September 10, 2012 at 3:27 pm |
  28. Thomas

    1. Make a box of cheap macaroni-&-cheese per the box instructions.
    2. Add one can of Hormel chili to the mix. :-)

    September 10, 2012 at 3:26 pm |
    • Jessica

      Actually that sounds really good – I'm making that for dinner tonight! :) Though I'm happy to say I can afford the good mac n cheese, but Hormel Chili is good stuff!

      Jessica

      September 10, 2012 at 4:16 pm |
  29. FT

    Ramen noodles, hot sauce and a hot dog sliced to 1/4" pieces, microwave the entire lot, enjoy. I do it today even.

    September 10, 2012 at 3:25 pm |
  30. Deanna

    Take turkey franks (the cheapest in the store), slice pepperoni thin, fry with acquired seasonings, spread on bisquick crust with generic tomato soup - from the dented about to be discarded bin if possible (more scavenged seasonings if available) and some shredded block o' gov't cheese, bake and enjoy pizza! Well, eat pizza-like substance.

    September 10, 2012 at 3:24 pm |
    • Ari

      I forgot about those. We used the off brand pop and serve biscuits and would grill them over the weekend and heat them in the microwave the following week.

      September 10, 2012 at 4:52 pm |
  31. Patrick

    Shoot,

    I remember when I was in school (2007) we were in the dorms heating hot water on an iron for our noodles.. geesh.. You think about those times and how far you have come indeed.

    September 10, 2012 at 3:23 pm |
  32. yabbo

    Microwaved baked potato crushed up whole, peel and all, with BBQ sauce...mmmmmmm

    September 10, 2012 at 3:22 pm |
  33. Aubrie

    Oh.... and I drew the line at SPAM... would rather drink water.... SPAM is not fit for human consumption, I don't care how you truss or dress it up.... GAG!!!!

    September 10, 2012 at 3:22 pm |
    • Lucifer's Evil Twin

      It's okay... not every palate can appreciate the fine points of spam

      September 10, 2012 at 3:41 pm |
    • JW

      You have to fry it! Put it on some bread with mayo (or something that called itself mayo) – OH! DELICIOUS!

      September 10, 2012 at 4:17 pm |
  34. David

    I remember those days vividly! I have been out of college 10 years and thought those days were over! Thanks to my student loan debt I'm reliving those days. Even with 2 jobs.

    September 10, 2012 at 3:21 pm |
    • Amanda

      David, have you tried applying for Income Based Repayment plan? I was struggling to pay almost $250 a month while trying to find a job, and once I found a job, paying it while raising a family. I applied and now I pay much lower, based on my income (only $11/month) Its not the best solution (the best would be to make enough income to pay the $250/month, but I can't seem to find a job that will pay enough) but it certainly removed that weight on my shoulders. You can apply through whoever your lender is, or search the http://www.ed.gov website for the info. Hope you find a solution.

      September 10, 2012 at 3:42 pm |
      • Daniel

        Thanks for the tip. My school loans are coming up in less than a year. I am told my payment will run about $650 a month. :-(

        September 10, 2012 at 4:43 pm |
  35. Jay

    I hate how they are cute-sifying this, when in reality, this shouldn't be at all. People should be able to buy nutritious food to live on. It's really pathetic that we are called a first world country with people living on this type of food.

    September 10, 2012 at 3:19 pm |
    • Brian

      Easiest ways to deal with a bad times is with a laugh.

      September 10, 2012 at 3:26 pm |
    • will.i.is

      The spirit of the article reflects the means by which we, as students, subsisted during tight times (usually caused by our own lack of financial foresight). These foods, for me, were a lesson in financial planning. Blow your monthly budget on booze, concert tickets and the like, and pay the price in creative dime-store cuisine later.

      September 10, 2012 at 3:28 pm |
    • Anti-snobs

      I bet you are just the life of the party.

      September 10, 2012 at 3:30 pm |
    • Conservavenger

      LOL, what moronic comments "people should be able to...." No $#$% Sherlock, however this article is not about Darfur, it's about the USA and college kids who make the most of what they have, and in most cases (at least mine I know!) setting their priorities around how many 12-paks they could get out of a $20 monthly stash. I ate ketchup sandwiches, or mustard, whatever there was. For a feast, I would buy the cheapest generic gravy mix packet and make that. Served up on bakery outlet .50 bread (some flattened out for texture) and it was like eating an open face roast beef (with no meat or even meat by products of course). Geez, lighten up. Go work at a soup kitchen if you wanna go that route, but lighten up!!!

      September 10, 2012 at 4:10 pm |
  36. mommytoane

    Ramen noodles, with stir fried veggies is tasty, cheap and filling! Shell pasta with a can of tuna and a dollop (Or couple condiment packages) of mayo makes a nice little "salad" thats pretty ok. Mac N Cheese with chunks of lunchmeat is tasty too....and the list goes on and on. :)

    September 10, 2012 at 3:18 pm |
  37. will.i.is

    Ramen noodles with a handful of frozen veggies dropped in at the last minute. It not only added a bit of percieved nutrition, but it also cooled the soup so you could slurp it down right away.

    September 10, 2012 at 3:18 pm |
  38. That's What's Up

    79 cent pizzas.....three at a time

    September 10, 2012 at 3:18 pm |
  39. cheryl welch

    I find this amusing; hey you had to survive, and you did. Thank God!

    September 10, 2012 at 3:17 pm |
  40. GeorgiaGirl

    Baked potato with butter-flavor Pam (specifically the Wal-Mart broad) with a ton of seasoned salt. Healthy1

    September 10, 2012 at 3:17 pm |
  41. Beth

    Generic triscuits with generic shredded cheese melted in the microwave for 40 seconds. Had that for most of my meals in college.

    September 10, 2012 at 3:15 pm |
  42. The Writeswift Blog

    I hate the cutesy writing style of this article. But for some reason, popular news outlets find that style "super-fab." Those all-too-clever made-up dramatized adjectives make me puke. And what the heck does this mean: "...nabbing the cheapest brick and bottle..." Does this alleged writer each bricks?

    September 10, 2012 at 3:15 pm |
    • Bethany

      You're almost as fun as an IRS audit.

      September 10, 2012 at 3:19 pm |
    • David

      This isn't really a news story. This is more like a commentary so the style of writing can be a bit more free style. I would agree with you if this was actual news but it's not. I like the fact than CNN has contributing columnists who can relate things to specific populations in this style.

      September 10, 2012 at 3:24 pm |
      • EFIX

        Yes, I realize this is not "news" but I presume CNN chose this article or whatever -you-want-to-call it because they liked the content and the style. Sure, mix it up. But I don't find myself caring a twit about what the writer did or didn't eat or care that she doesn't eat it anymore or her "paint-stained paws" (whatever that refers to) etc. etc. Writing can be fun and witty w/o being 'oh-so-clever' and food can be made to sound 'oooh-so-Scarlett-O'Hara delish' in much more creative ways. And okay, I admit it, I'm a writer myself who just hasn't had the time create my own popularized blog...

        September 11, 2012 at 4:35 pm |
  43. KittyKat

    My fix was one box of spaghetti, one onion, 1 pack of the cheapest hot dogs (had the most flavor anyway) and a jar of spaghetti sauce. Slice hotdogs, fry with onions, mix with sauce and a full belly for dinner for a week. Gee, maybe I'll do it again for old times!

    September 10, 2012 at 3:14 pm |
  44. mecatfish

    mash a slice of bread flat. Put it between two unsmashed slices of bread. Put arbys sauce on it. The smashed bread tasts and feels like real meat.

    September 10, 2012 at 3:14 pm |
  45. JP Morgan

    Those were the days.
    10 ramen packs for a dollar. 8 franks for 1 dollar. 8 cans, 8oz each, of mixed veggies for a quarter each. Made 8 dinners for $4.00.
    1 loaf white bread for a dollar, 1 bottle of thousand island dressing another dollar, a couple of pounds of bean sprouts for a dollar made 15 sandwiches for $3.00.
    HUGE bags of malt-O-meal fake cap'n crunch cereal for $2.00.
    Less than 10 bucks a week for food.
    My prized possession was a white ceramic coffee cup sold by McDonald's in the 70's that gave the user unlimited free coffee for LIFE. I did all my home work in a corner booth at McDonald's and they hated seeing that cup. I didn't pay for coffee for years. I wonder where that cups got to now that it's 25 years later.

    September 10, 2012 at 3:14 pm |
  46. Springfield College

    Definitely would split the "Party Tray" of General tso's chicken which included broccoli and white rice with as many of the 8 roommates who could go in on it, if i remember correctly it cost roughly $15 and fed about 8 people.

    September 10, 2012 at 3:12 pm |
  47. ama01

    When I met my husband in college, he frequently made whole boxes of stuffing and ate it for dinner. Unfortunately, he didn't have measuring cups, so usually it was closer to damp croutons or bread soup.

    September 10, 2012 at 3:12 pm |
    • jenn

      stuffing with hot sauce and a little ranch is delish!

      September 10, 2012 at 4:20 pm |
  48. newscmom

    2 for $1 Safeway frozen pot pies (mostly gravy) with $1/very large bag of french fries to sop up all the gravy. And of course, lots of ramen noodles.

    And to the snobs poo pooing that kind of diet – you obviously received more than $200/month to cover rent, utilities,gas, sundries (supplemented by my minimum wage income earned at pizza and sandwich joints).

    September 10, 2012 at 3:11 pm |
  49. RJ

    Broke college students? Heck I still eat noodle bowls on work lunches and I work in the public sector as a developer.. they taste great and save $$$$$ lol

    September 10, 2012 at 3:10 pm |
  50. will.i.is

    Stove Top stuffing with sunny-side-up eggs on top. Not only filling, but. . . uhhh. . .filling!

    September 10, 2012 at 3:10 pm |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Pinterest
 
| Part of